Telefon
0 258 261 39 88

Sık Sorulan Sorular


Klima, kapalı bir yerin ısısının, mevsime göre, istenilen biçimde ayarlanmasını sağlayan aygıt.

Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Klimalar, konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar. 

İlk modern klima sistemi Willis Haviland Carrier adlı genç bir elektrik mühendisi tarafından 1902 yılında geliştirilmiştir. Bir basım fabrikasındaki sıcaklık ve  nemi kontrol altında tutmak amacıyla geliştirilen bu sistem oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Isı ve nemin kontrollü düzeyde düşürülmesi, tesiste uygun kâğıt ölçülerini yakalamayı ve mürekkep hizalamasını sağlayacaktı.

Bu tesisteki sistem ise şöyle tasarlanmıştır. Soğutucu borular tarafından üflenen, bina içerisindeki işlem görmüş hava, taşıyıcı borular vasıtası ile sisteme verilir. İşlem görmek üzere tekrar soğutucu sisteme gelen hava bu borularda soğutulur, bu soğuk hava tesis ortamına verilir. Soğuyan bu hava sıcak hava kadar nem taşıyamaz ve süreç fabrikasındaki nem bu şekilde stabilize olur. Bu şekilde hava sıcaklığının düşürülmesi ve nemin azaltılması yeni bir teknolojinin doğmasına imkan sağladı.

Klimalar, oda sıcaklığını istenilen seviyede tutmak için çalışırlar. Oda, arzu edilen değerine ulaştığında durur; ısı değiştiğinde tekrar devreye girer.

Klima üreticileri enerji tasarrufu sağlayan yeni modeller geliştirmeye karar verdiklerinde, ilk olarak sıradan bir klimanın en çok ne zaman elektrik tükettiğini incelediler. Buldukları şaşırtıcıydı; klimalar en yüksek akımı durduktan sonra tekrar çalışmaya başladıkları ilk anda çekiyorlardı.Klimalar bu yönden otomobillere benzer; sıkışık trafikte sürekli dur-kalk yapan bir otomobil nasıl daha fazla elektrik tüketiyorsa, istenilen oda sıcaklığı her değiştiğinde devreye giren-çıkan bir klima da fazla elektrik tüketir. Eğer hiç durmayan, durması gerektiği zamanlarda bile rolentide çalışmaya devam eden bir kompresör yapılabilirse enerji tasarrufu sağlanabilirdi. İşte inverter klimalar böyle geliştirildi.

İnverter kelimesi, İngilizce bir kelime olup ‘çevirici’ anlamındadır. Burada çevirilen elektrik akımının şeklidir. İnverter klima kompresörleri rolentide iken dalgalı şebeke akımı ile değil doğru akım motorlarıyla çalışırlar. Klimanın ısıtma-soğutma yapmadığı zamanlarda enerji tasarrufu ve güç istikrarı işte bu şekilde sağlanır.

Peki inverter klima hangi şartlarda gerçekten tasarruf sağlar? Bu sorunun cevabı aslında sizin klima kullanım şeklinizle ilgilidir. Eğer günde bir, iki saatliğine çalıştırmak üzere klima almayı düşünüyorsanız inverter olmayan, A sınıfı bir klima da tercih edebilirsiniz. Çünkü bir, iki saat çalışma sırasında klimanız sadece bir kaç kez dur-kalk yapacak ve zaten çok fazla enerji sarf etmeyecektir. Fakat; örneğin, klimayı sabahtan akşama kadar çalışması gerekecek olan bir işyerine alıyorsanız, klimanızın gün içerisinde onlarca kez dur-kalk yapacağını göz önüne alarak, inverter tipi bir klimanın gerçekten tasarruf sağlayacağını unutmamalısınız.

Yine otomobillerden örnek vermek gerekirse; inverter klima almak aynı dizel otomobil almaya benzer. Alırken benzinli araçlardan biraz daha pahalıdır. Eğer aracı alıp, onunla yol yapmayı planlıyorsanız bu fiyat farkını ödediğinize değecektir. Ama fazla kullanılmayacak bir araç için benzinli de tercih edilebilir. Eğer ay sonunda cebinizden aynı yakıt parası çıkacaksa; aracı alırken fazla para ödemek gereksizdir; öyle değil mi?

İnverter klimalarla ilgili dikkate alınması gereken bir diğer konu da ısıtma ve soğutma performanslarıdır. Sıradan klimalar dışarıdaki hava sıcaklığı 0º C’nin altına düştüğünde veya 30º C’nin üzerine çıktığında performans kaybeder veya tamamen dururlar. İnverter klimalar bu konuda daha başarılıdır. -15º C’ye varan soğuklukta veya 40º C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bile çalışabilen inverter klimalar bulunmaktadır. Eğer sıradışı iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, satın alacağınız klimayı seçerken bu konuyu da göz önünde bulundurmalısınız.

Isısan Mühendislik, Alarko Klima Kumandası ile tüm fonksiyonların kontrolü artık sizin elinizde olacak. Kullanımı kolay el tipi kablosuz uzaktan kumandalar, ergonomik yapıları sayesinde size rahatlığın anahtarını altın tepside sunuyorlar.

On / Off

Klimanızı açıp kapamak için kullanabilirsiniz.

Sıcaklık ayar Tuşu

Arzu ettiğiniz ortam sıcaklığını ayarlamak için kullanabilirsiniz. Dış ortam hava koşulları ne olursa olsun dilediğiniz sıcaklığa ulaşmak için dereceyi düşürebilir veya arttırabilirsiniz.

Fan

Fan hızını ayarlamak için kullanacağınız tuştur. 3 Farklı kademeden birini yada auto seçeneğini ayarlayabilirsiniz. İhtiyacınıza göre ve o anlık hava koşullarına göre karar verebileceğiniz gibi bu konuda ki kararı tamamen Alarko Klima’ya da bırakabilirsiniz. O ayarlanmış olan set sıcaklığı ile ortam sıcaklığına göre otomatik olarak fan üfleme hızını ayarlar.

Clock

Kablosuz uzaktan kumandanızın saatini görüntülemek için kullanabileceğiniz bir düğmedir. Bu sayede zamanı her zaman kontrol edebilirsiniz.

Blow

Soğutma ve nem alma modlarında kullanılabilen bu özellik sayesinde Alarko Klima kapatıldıktan sonra iç ünite fanını devreye sokar. Bu şekilde bir kurutma işlemi yaparak 3 dakika içinde küf oluşumunu engeller. Düşük hızda çalışan fan, bataryayı tüm tehditlerden uzak tutar. Sağlığınızı etkileyebilecek etmenler bertaraf edilir.

Turbo

Soğutma ve ısıtma durumlarında devreye sokulabilen bu özellik sayesinde iç ve dış ortam hava koşulları ne olursa olsun arzu ettiğiniz ısı derecesine en kısa zamanda, ekstra enerji sarfiyatı yapmadan ulaşabilirsiniz. Bu sayede konforu en üst noktada yaşarsınız.

Mode

Bu tuş aslında cihazınızın en temel özelliklerini kontrol etmektedir. Auto modu ile sıcak ve soğuk modlar arasında cihazınız otomatik olarak geçiş yapar. Bunu iç ortam sıcaklığı ile ayarlanan set sıcaklığını analiz ederek yapar. Soğutma modunda cihazınız serinlemeniz için size yardımcı olur. Bilhassa sıcak yaz günlerinde sıkça başvuracağınız bir moddur. Isıtma modu ise tam aksine soğuk kış günlerinde ortamınızın sıcaklık değerlerini yükseltecek olan moddur. Nem alma modu ise başta soğutma modu olmak üzere her iki moda da yardımcı olan bir özelliktir. Cihaz ortam nem seviyesini algılayarak olması gereken değerlere getirir. Fan modu ise fanınızın üfleme hızını ayarlar. Otomatik olarak ihtiyaca göre arttırır veya azaltır. Buna da yine ayarlanmış set sıcaklığı ile ortam sıcaklığını analiz ederek karar verir.

Swing

Isısan Mühendislik Klima kumandası yenilikçi birçok özelliğe sahiptir. Bunlardan biriside otomatik panjur kontrol düğmesidir. Uzaktan kumandanızdan vereceğiniz komut ile Alarko Klima’nızın panjurları otomatik olarak hareket edecektir. Bu sayede ortamın tamamına yeni ve taze hava akışı sunulur.

Time On

Zaman ayarı sayesinde cihazınız siz olsanız da olmasanız da, sizin ayarladığınız şekilde görev yapar. Arzu edilen zaman diliminde devreye giren Alarko Klima, mod, fan hızı, panjur açısı sıcaklık ayarı gibi unsurları otomatik olarak devreye sokar. İhtiyaç kalmadığında devre dışı bırakılabilen bu özellik bilhassa çalışan bireyler ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

Light

Bu özellik Alarko Klima kumandasından tek dokunuşla vereceğiniz bir komut sayesinde iç ünitenizin LCD ekranı aydınlanacaktır. Bu sayede görüşünüz çok daha rahat olacaktır.

Sleep

Alarko Klima’nın bir diğer önemli özelliği de kumandasında yer alan uyku modudur. Bir talimatla devreye girip çıkabilen bu fonksiyon sayesinde geceleri rahat bir uyku çekebileceksiniz. Çünkü Alarko Klima tüm gece boyunca iç ortam sıcaklığını ölçerek belli zaman dilimlerinde ısı değerlerini değiştirir.  Konforunuzu korurken tasarruf etmenizi de sağlayan bu üstün nitelik sayesinde bütçenizi, çevreyi ve rahatınızı aynı anda koruyacaksınız.

Geniş LCD Ekran 

Verdiğiniz komutları rahatlıkla görebilmeniz için Alarko Klima uzaktan kumanda cihazı oldukça geniş bir LCD ekran ile donatılmıştır. Büyük ekran özelliğinin yanı sıra kaliteli malzemelerden üretilmiş olan Alarko Klima kumanda cihazı darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Alarko Klima kumandaları standart olarak her müşteriye verilmekle beraber ayrı olarak ta satılmaktadırlar. Garanti kapsamında ki cihazla ilgili tüm sorunlarda Isısan Mühendislik Klima servisinden yardım talep edebilirsiniz.

Dünyanın En Verimli Havadan Suya Isı Pompası
Estia 11,2 kW modeli ulaştığı 4,66 COP değeri ile dünyanın en verimli havadan suya ısı pompasıdır.
Ana enerji kaynağı olarak havayı kullanan Toshiba Estia havadan suya ısı pompaları, kullanıcılara ısıtma, sıcak su temini ve soğutma imkanını bir arada sunuyor. Estia ile kullanıcılar evleri ya da iş yerlerini 2 bölüme ayırarak diledikleri derecede farklı sıcaklıklarda ısıtabiliyor.
Dış ortam havasından alınan ısıyı sistemdeki suya en verimli şekilde aktaran Estia, istenilen sıcaklık derecesi için ne kadar güce ihtiyaç olduğunu hassas bir şekilde hesaplıyor ve yalnızca ihtiyaç kadar elektrik tüketiyor.
Dışarıda havanın ılık olması durumunda daha düşük radyatör sıcaklığı sağlayan ve bunu otomatik olarak ayarlayan sistem, aynı kontrol tekniği ile dış ortamın çok soğuk olduğu durumlarda daha sıcak radyatör suyu üretilmesini sağlıyor.
Estia, sisteme radyatör yerine fancoil ünitesi takılması halinde istenildiği takdirde sıcak yaz aylarında tüm mekan için konforlu bir soğutma sistemi haline de dönüşüyor.

 

12 kW Elektrik Enerjisi Yerine 2 kW

Toshiba Estia, ısıtma, sıcak su temini ve soğutma da yapabilen komple bir sistem… Sistemin en büyük avantajı yüksek verim oranları sayesinde elde edilen düşük işletme maliyeti sağlaması. Toshiba Estia, örneğin ısıtma için gereken 12 kW’lık enerjinin 10 kW’lık kısmını havadaki ana enerji kaynağından sağlıyor, sadece 2 kW’lık kısmı için elektrik enerjisi gerekiyor. Estia, 12 kW’lik elektrik enerjisi harcamak yerine 2KW kullanarak çok büyük bir tasarruf sağlıyor.
Benzersiz Özellikler
• Kışın ısıtma, yazın soğutma, aynı zamanda sıcak su üretimi
• Radyatör, yerden ısıtma ve fancoile bağlanabilme.
• Mevcut kombi sistemine bağlanabilme ve entegre çalışabilme.
• 2 bölgede ayrı ayrı su sıcaklık kontrolü
• Vektör kontrollü DC Hybrid Inverter teknolojisi
• Gece çalışma modu ile daha fazla tasarruf
• Haftanın her günü için, günde 10 farklı zaman programlaması yapma imkanı
• Mükemmel ısıtma ve soğutma performansı (Rotary kompresör)
• Boyler su sıcaklığını bakterileri yok etmek için 70ºC üzerine çıkartabilme.
• Donma koruması önlemi
• Standart uzaktan kumanda
• Çevreye duyarlı teknoloji

 

BEŞ ODAYA KADAR FARKLI İKLİMLENDİRME
Toshiba multi sistem, arzu ettiğiniz konfor düzeyini oluşturabilmeniz amacıyla size geniş çaplı seçenekler sunmaktadır. Beş odaya kadar iç ünitelerin esnek ve verimli seçeneklerinden birini seçiniz.

 

Sürekli Isıtma ve
4 Mevsim Konfor

 

SMMS-e modellerimiz ile dört mevsim aynı konforu yaşamanız mümkün.
Sistemimiz her türlü hava koşulunda iklimlendirmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Dış hava sıcaklığı çalışma aralığı sayesinde -25°C’de ısıtma, 46°C’de soğutma garanti altında.
Sürekli ısıtma özelliği ile iç üniteler durmadan, kesintisiz ısıtma konforu.

 

60 yılı aşkın Alarko Sirkülasyon Pompası deneyimi ile... ALARKO OPTIMA Alarko, her geçen gün çevreye saygılı ve daha iyi performansın yanında önemli enerji tasarrufu sağlayan yenilikçi ürünleri ürün gamına katarak yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirmeyi hedeflemektedir. Avrupa Birliği ECO Design (tasarım) yönetmeliklerine uyum süreci Alarko sirkülasyon pompaları için gerçek bir dönüm noktası ile sonuçlandı; Alarko Optima.

>>>